Topošais suns-asistents aug blakus Evertam


Mazais Everts ir piecus gadus vecs puisēns, kurš pasauli sev apkārt izzina tikai ar tausti, garšu un dzirdi, jo piedzima neredzīgs. Ārsti zēnam konstatējuši arī attīstības traucējumus. Saskaroties ar sev nepazīstamām lietām un sajūtām, Everts ir izteikti bailīgs un piesardzīgs. Tomēr puisēnam ir ļoti paveicies nākt pasaulē ģimenē, kura viņu ļoti mīl un dara visu iespējamo, lai viņš attīstītos un drošāk iekļautos ikdienas norisēs. Liels palīgs šajā procesā ir ņiprais Šveices ganu suņa kucēns Ori, kas kopš vasaras dzīvo Everta ģimenē un mācās, lai kādu dienu kļūtu par pilnvērtīgu suni-asistentu.

Ori Everta ģimenē nonāca ar BlueOrange Charity labdarības projekta „Draugs īpašam bērnam” palīdzību, kura ietvaros bērniem ar īpašām vajadzībām tiek sagatavoti suņi-asistenti vai suņi-pavadoņi, kuri kopā ar jaunajiem saimniekiem dzīvo jau no dažu mēnešu vecuma. Katram bērniņam, atkarībā no vajadzībām un diagnozes, tiek piemeklēts kucēns ar konkrētām rakstura īpašībām.

Piesardzīga pasaules izzināšana

Pagaidām gan topošais suns-asistents Ori ir īstens nemiera gars, kuru ignorēt sarunas laikā mājīgajā Āgenskalna dzīvoklī ir teju neiespējami. Ori ir sešus mēnešus vecs, draudzīgs, zinātkārs un šobrīd vēl straujš kucēns. Tomēr attiecībās ar mazo Evertu jau no pirmajām dienām Ori ir instinktīvi pielāgojies puisēna vajadzībām. „Everts pasauli apkārt izzina ļoti piesardzīgi. Lai cik kūsājošas enerģijas pārpilns Ori šobrīd nebūtu, ar Evertu viņš, vēl kucēns būdams, uzvedas kā pieaudzis suns. Everta klātbūtnē viņš samazina tempu un apgriezienus un ļauj sevi iepazīt pamazām. Pirmā iztaustīta tika Ori aste, un suns arī pacietīgi ļāvās un nepretojās,” stāsta Everta mamma Aija.

Ori nodarbības reizi nedēļā vada Latvijā pazīstamā kinoloģe Vladislava Akimova. Pirmais uzdevums – apgūt paklausības pamatus. Projekta “Draugs īpašam bērnam” pārējie 4 dalībnieki ir iesaistīti savu topošo asistentu apmācības programmā, bet Everta gadījumā tas pagaidām nav iespējams. Puisītis vēl tikai mācās staigāt un sazināties, liekot lietā dažādas zilbes. „Everts jau kopš dzimšanas ir ļoti bailīgs. Mācīties vairāk un izzināt pasauli kavē tieši bailes. Dzīves pirmajā gadā viņš baidījās un raudāja, ar rociņu pieskaroties karotei. Tagad kļūst arvien labāk, un arī mēs visādos veidos viņa nedrošību cenšamies mazināt. Ori tajā ir liels palīgs,” atklāj Aija.

Vislabāk palīdz dzīvnieki

Petterapija, kuras nozīmi plaši novērtē daudzviet pasaulē, ir efektīva ārstnieciskā rehabilitācija, kas bērniem ļauj pārvarēt sociālo atstumtību, mazināt neirozes un uzlabot kustību koordināciju un psiholoģisko noturību. Arī Everta vecāki ievērojuši, ka dēliņa bailes no nezināmā ļoti labi pārvarēt palīdz tieši dzīvnieki, tāpēc arī pamazām radusies doma par suņa ienākšanu mājās. „Evertam visgrūtākās ir nodarbības, kur iesaistīts cilvēks, jo ar viņu sākumā ir grūti atrast kontaktu. Vairākas reizes Evertam bijusi delfīnterapija un reitarpija, kas viņam ļoti palīdzēja. Laika gaitā mēs sapratām, ka viņa atraisīšanos veicina tieši dzīvnieki,” stāsta mamma.

„Ori patlaban vēl ir bērna vecumā, līdz ar to galvenais uzdevums ir pamata apmācība – lai suns saimniekiem būtu valdāms jebkurā situācijā. Prognozes par Ori spējām nākotnē pildīt suņa-asistenta funkcijas ir labas, - suns apmācībās ir nosvērts un mierīgs, ātri un labi mācās. Patlaban sākam apgūt arī šķēršļu atzīmēšanu – lai suns apstātos un saimniekam liktu manīt, ja uz ceļa ir bedres, akmeņi vai kādi objekti. Tas, ka suns dzīvo ģimenē, Evertam ļoti nāk par labu. Tā kā zēns pasauli izzina citādāk nekā pārējie, suns palīdz iegūt daudzas jaunas pieredzes – smaržas, skaņas, pieskārienus. Jaunas emocijas ir stimuls smadzenēm, ar pieskārienu palīdzību tiek darbināta sīkā motorika. Ori dod stimulu attīstīties, pielāgoties un māca Evertam sadzīvot ar jaunām sajūtām, jaunu būtni sev blakus,” skaidro kinoloģe Vladislava Akimova.

Everts šobrīd mācās staigāt, un vecāki cer, ka arī šajā procesā Oris varētu būt lielisks palīgs. „Šīs šķirnes suņi ir lieli un izturīgi. Everts pārvietoties iemanījies ar staiguļa palīdzību, ja viņa rociņas uz tā noliek kā balstus. Mēs ceram, ka šajā procesā ar fizioterapeita un kinoloģes palīdzību varētu iesaistīties arī Oris. Aizvietojot staiguli, Oris nākotnē Evertam varētu palīdzēt piecelties un staigāt, sniegt viņam stabilitāti un drošības sajūtu,” cer Everta tētis Kaspars.

Piecgadīgais zēns māca sabiedrībai sirdsredzīgumu

Abi Everta vecāki strādā, taču slīdošais darba grafiks ļauj pielāgoties dēliņa vajadzībām. Daļu laika Everts pavada kopā ar auklīti. Zēns gājis arī bērnudārzā, taču tur kādā brīdī lika manīt, ka tomēr jāmeklē cits dārziņš. Diemžēl, atrast dēlam piemērotu pirmskolas vecuma iestādi, kur vadība būtu gatava uzņemt bērnu ar īpašām vajadzībām, nav bijis viegli. Tāpēc vecāki lielas cerības saista ar to, ka gada beigās Everts sāks apmeklēt bērnudārzu Jūrmalā, kur pedagogiem ir pieredze darbā ar bērniem ar īpašām vajadzībām. „Bērnudārzs ir Vaivaros, un tur ir arī skola, kur mācības vēlāk var turpināt. Ļoti labi, mūsuprāt, ir tas, ka dārziņā mācās gan veselie bērni, gan bērniņi ar īpašām vajadzībām. Neredzīgi bērni uzņemti tur vēl līdz šim nav, taču pedagogi bija gatavi pielāgot programmu, lai varētu apmācīt arī Evertu. Jūrmala, protams, nav gluži blakus mājām, taču ir ļoti svarīgi, ka tur vadība tic iekļaujošajai izglītībai,” skaidro Aija.

Ģimene ļoti priecājas, ka pamazām sabiedrībā veidojas izpratne par to, kas ir suņi-asistenti, un ka Āgenskalnā arvien vairāk ir vietu, uz kurām var doties ar suni. „Kopā četratā bieži dodamies pastaigās, vasarā bijām arī uz jūru. Evertam ļoti patīk šūpoles, turp ejam katru dienu. Jau no paša sākuma ievērojām, ka tāda kopā būšana ļoti saliedē mūs kā ģimeni un nāk par labu arī Evertam, tāpēc prieks, ka Āgenskalns ir ļoti draudzīgs suņiem,” saka Aija. Ģimene ir pateicīga projekta “Draugs īpašam bērnam” atbalstītājiem arī par kucēnam sagatavoto atstarojošo vestīti ar norādi – suns-asistents. Ir ļoti svarīgi sabiedrību pieradināt, ka šādi īpaši apmācīti suņi ir tiesīgi savus saimniekus pavadīt sabiedriskās vietās, uz skolu, rotaļu laukumu un veikalu.

Šobrīd, kamēr Ori vēl mācās, viņa galvenais uzdevums - būt Evertam draugam. Simbolisks šajā kontekstā šķiet arī stāsts, kā Ori tika pie sava neparastā vārda. „Vēlējāmies, lai vārdam ir kāda nozīme un lai tas sastāvētu no vienas zilbes, ko varētu izrunāt arī Everts. Tā nu sapratām, ka viņš būs Oris – gudrais rūķis no stāsta par Hobitu. Un interesanti, ka mitoloģijā par rūķiem saka tā: ja viņi ir draugi, tad uz mūžu,” piebilst Everta tētis Kaspars.
“Ar lielu aizkustinājumu sekojam jaunajām norisēm Everta ģimenē, un izsakām vislielāko cieņu un apbrīnu abiem vecākiem - Aijai un Kasparam. Everts ir visjaunākais dalībnieks mūsu atbalstītajā programmā, kurā jau sekmīgi darbojas rīdziniece Katrīna, valmierietis Roberts, liepājnieks Kirils un Elīna no Liepupes, un mēs ticam, ka šai fantastiskajai ģimenei viss izdosies,“ atzīmē BlueOrange Charity valdes locekle Ingrīda Šmite. “Esam pateicīgi ikvienam, kas ar savu atbalstu pievienojas mūsu fonda iniciatīvai, un mēs kopā varam palīdzēt šiem īpašajiem,” piebilst Ingrīda Šmite.

Ikvienam, kurš ir gatavs pievienoties mūsu labajiem darbiem, noderēs rekvizīti ziedojumam:
Nodibinājums “BlueOrange Charity”
reģistrācijas numurs 50008218201
Banka: AS BlueOrange Bank
SWIFT: CBBRLV22XXX
Konta Nr. LV59CBBR1123215500010
Ar norādi Projektam DRAUGS ĪPAŠAM BĒRNAM.

*Kanisterapija ir ārstnieciskā rehabilitācija, kas var palīdzēt bērnam pārvarēt sociālo atstumtību, paaugstināt pašvērtību, mazināt neirozes, uzlabot kustību koordināciju un stiprināt psiholoģisko noturību. Latvijā petterapija jeb dzīvnieku terapija ir jauna iniciatīva, bet citur pasaulē tā tiek īstenota jau ar labiem panākumiem. BlueOrange Charity ir gatavs sniegt ziedotājiem arī papildus informāciju par projektā iesaistītajām ģimenēm.


Marendas Zapoļskas foto