Bankas dāvinājums Latvijai tās simtgadē

2018. gada 6. decembris

Kinoteātrī “Splendid Palace” 5.decembrī pirmizrādi piedzīvojusi dokumentālā filma “Izgaismot Latviju”.

Filma un izstāde “Izgaismot Latviju” ir Imanta Ziedoņa muzeja un bankas BlueOrange dāvana Latvijai tās simtgadē, un šo dāvanu pirms filmas pirmizrādes simboliski Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vārdā saņēma VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis.

Filma ir režisora Jāņa Rēdliha un Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas studentu un mācībspēku “RISEBA” veidots atskats uz trīs ar pusi gadus ilgajiem ekspedīciju gājieniem apkārt Latvijai, kas, piedaloties tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, norisinājās 43 pašvaldību teritorijās Latvijas pierobežā, un kulminēja ar 21.jūnijā notikušo Vislatvijas simtgades akciju “Izgaismo Latviju”. Akcijas laikā katrs valsts simtgadei par godu bija aicināts noiet vienu sirdskilometru paša izvēlētā vietā Latvijas pierobežā. Ekspedīciju gājienu rezultātā iezīmēts “1836 ceļš” – maršruts, kas ved apkārt mūsu valstij un ļauj iepazīt Latvijas krāšņo pierobežu.

“Trīs gadu laikā tika savākts milzīgs daudzums foto un video materiāla par Latviju un tās cilvēkiem. Tā ir milzīga kultūrvēsturiska vērtība, kas nedrīkstēja iet zudībā. Tāpēc esam pagodināti būt šī vērienīgā projekta ceļabiedri, dodot savu ieguldījumu filmas un izstādes tapšanā, un tādā veidā nākotnei saglabājot vērtīgās dokumentālās liecības,” simboliski pasniedzot dāvinājumu, atzīmēja BlueOrange galvenais izpilddirektors Dmitrijs Latiševs.

Fonda “1836” organizētie un Imanta Ziedoņa muzeja atbalstītie gājieni un akcija “Izgaismo Latviju” iemūžināta arī fotogrāfijās, no kurām ar kuratores Velgas Vītolas palīdzību tapusi tematiska izstāde, kura kopā ar filmu no nākamā gada sāks savu ceļu apkārt Latvijai un turpmāko gadu laikā tiks izrādīta Latvijas pierobežas novados.

“”Izgaismot Latviju” ir veltījums Latvijai un tās iedzīvotājiem, un stāsta par “1836 ceļa” izzināšanas gājieniem un cilvēkiem, kas šai idejai veltīja savu laiku un degsmi. Par to, kāda ir Latvija, kādu to ceļā ieraudzīja daudzie gājienu dalībnieki. Šī filma ir unikāls mantojums nākamajām paaudzēm, kas apkopo to, kāda šo trīs gadu laikā bija Latvijas pierobeža, un stāsta par to, kādi esam bijuši mēs paši – Latvijas iedzīvotāji. Filma ir unikāla arī ar Imanta Ziedoņa muzeja iesaisti tās veidošanā. Lepojos, ka varam sevi dēvēt par pirmo muzeju Latvijā, kura aizgādnībā tapusi pilnmetrāžas dokumentāla filma un izstāde,” saka Imanta Ziedoņa muzeja Uzticības padomes pārstāve Žanete Grende.