Atbalstām un piedalāmies Vislatvijas akcijā “Izgaismo Latviju”

2018. gada 22. jūnijs

Latvija tās simtgades gadā saņem unikālu dāvanu – tūrisma ceļu, kas vijas visapkārt valsts robežai. Jubilejas gada Saulgriežos, 21.jūnijā, katrs Latvijas iedzīvotājs tika aicināts noiet vienu no šī ceļa 1836 kilometriem un pulcēties pie pierobežas pašvaldību organizētajiem ugunskuriem, piedaloties akcijā “Izgaismo Latviju”.

Latvija tādējādi kļuva par pirmo valsti pasaulē, kuras iedzīvotāji to apgājuši valsts simtgadei par godu un izgaismojuši tās robežu ar ugunskuriem.

Akcijā „Izgaismo Latviju” iesaistījušies ne tikai 43 pierobežas novadi, bet arī novadi Latvijas vidienē. Pie ugunskuriem visā Latvijā 21.jūnijā no plkst.21.30 tika dziedātas spēka dziesmas Latvijai un plkst.22.00 vienlaikus visā valstī, arī Latvijas himna. Taču gandrīz katrs Latvijas novads un pagasts akciju papildināja ar savu kultūras programmu: novados pie akcijas ugunskuriem uzstājās tautas deju ansambļi, folkloras kopas, notika īpaši spēka rituāli mūsu valstij un citas aizraujošas aktivitātes.

1836 projektam ir zīmīgs skaitlis – trīs gadu darba rezultātā iezīmētais maršruts apkārt Latvijai ved 1836 kilometru garumā. Šo ceļu var mērot kājām, ar velosipēdu, motociklu vai auto, iepazīstot Latvijas pierobežu un tās cilvēkus. “1836 ceļu” simboliski iezīmē arī 1836 ceļa stabi, kas ieraksti Latvijas pierobežā.

Sadarbībā ar 43 pierobežas pašvaldībām trīs gadu laikā tika īstenoti 43 gājieni, kuros piedalījās 3010 dalībnieki. Gājieni pulcēja cilvēkus no visdažādākajām Latvijas vietām, ar visdažādākajām profesijām un vecumiem, kurus vienoja viens mērķis – uzdāvināt savai valstij savu laiku, spēku un prieku, ejot, izpētot labākos ceļu un iezīmējot tos kartēs, atrodot arī skaistu un izcilo, gan sarunājoties ar cilvēkiem, gan meklējot to dabā. Kā dāvana Latvijai tās simtgadē tapis 1836 ceļš – tūrisma maršruts, kas ved visapkārt Latvijai.

Ekspedīciju gājienu iknedēļas kulminācija bija nelieli koncerti gājienu dalībniekiem un novadu iedzīvotājiem, un tajos šo trīs gadu laikā uzstājusies virkne lielisku mūziķi, tai skaitā “Prāta vētras” dalībnieki, Trīs tenori, Goran Gora, Māra Holšteine-Upmale, Jānis Aišpurs, Lauris Valters, Varis Vētra, Olga Rajecka, koris “Balsis”, Ralfs Eilands un daudzi citi.

Vislatvijas akcijas “Izgaismo Latviju” norisi atbalstīja banka BlueOrange un apdrošināšanas akciju sabiedrība „BTA Baltic Insurance Company”, iesaistoties visiem akcijas dalībniekiem, kas mīl savu zemi un vēlas iepazīt kaut mazu daļu no 1836 kilometrus garā Latvijas robežas ceļa.